Yönetim paneli giriş şifrenizi unuttuğunuzda müşteri temsilcisinden veya iletişim formunda şifrenizin sıfırlanmasını isteyebilirsiniz. Bu istek sonunda şifreniz sıfırlanır ve sms olarak cep telefonunuza iletilir.
Havale yolu ile satın alma işlemi yaptıysanız, ödeme bizim tarafımızdan teyit edilmelidir. İşlemin tamamlandığı doğrulandıktan sonra 'Cari İşlemler > Fatura Talebi' şeçeneğinden bilgilerinizi girerek fatura talebinizi bize bildirebilirsiniz. Kredi kartı ile satın alma işlemi yaptıysanız, fatura bilgileriniz sistemimize otomatik olarak düşmektedir. Faturanız aynı gün kesilerek size gönderilecektir.
Üye hesabınızı iptal ettirmek için müşteri temsilcinizle bağlantıya geçiniz.
Yeni üyelik sırasında girdiğiniz bilgilerinizi ve cep telefonunuza yönlendirilen panel şifrenizi “Kullanıcı işlemleri > Üyelik bilgilerimi güncelle” seçeneği ile güncelleyebilirsiniz.
Yeni sms başlığı oluşturmak için; yönetim paneli menüsünden 'kullanıcı İşlemleri > Orginatör Talebi' seçeneğini seçin. Tercih ettiğiniz başlığı 'Talep Edilen Başlık' bölümüne giriniz. 'Oluştur' butonunu tıklayarak işleminizi tamamlayınız. Yeni başlıklar kullanılmadan önce bizim tarafımızdan onaylanmaktadır. Onaylama sürecinde gerek görüldüğü takdirde sizden belge istenebilmektedir. Bilgilerinizi onaylamak için göndereceğiniz belgeyi 'başlığa ait belge' bölümünden yüklemeniz gerekmektedir.